קו הזינוק

אנו מאמינים ביכולתם של צעירים מוכשרים, מודאגים ואכפתיים לשנות את העולם

“לעולם אל תטילו ספק בכך שקבוצה קטנה של אזרחים מודאגים ואכפתיים יכולה לשנות את העולם; למעשה, זה הדבר היחיד שאי פעם הביא לשינוי” (מרגרט מיד)

תכנית “קו הזינוק” פועלת זה למעלה מעשור לאיתור, להכשרה ולליווי של עתודת מנהיגות חברתית ערכית, מגוונת ופורצת דרך. במודל- עומק יחיד מסוגו, אנו טווים רשת של צעירים מחוללי שינוי, המבקשים לקרוא תיגר על תבניות מחשבה ופעולה המגדילות את הפערים החברתיים בישראל ומרחיקות אותנו ממציאות של טוב משותף.

קו הזינוק פועלת בחמישה אזורים גיאוגרפיים- גליל-גולן; גליל מערבי; גוש דן; הנגב; ירושלים

אנו מלווים למעלה מ-500 צעירים וצעירות בגילאים 15-25 במפגשים שבועיים ובשלושה שלבים:

שלב א: כתה י’ ועד סיום תיכון. בתחילת הדרך, מעמיקים ומחזקים המשתתפים את זהותם האישית והחברתית ומפתחים, באמצעות התנסויות מגוונות, מסוגלות מנהיגותית ותודעה חברתית ביקורתית. שלב א’ כולל השתתפות במפגשים קבוצתיים שבועיים, סמינרי שטח וליווי אישי של רכז/ת הקבוצה.

בשנה הראשונה בתכנית נחשפים המשתתפים למודלים חדשניים במנהיגות, לכוח שבמפגש עם השונה ומתנסים במרחב הקבוצתי במתיחת גבולות אישיים. בשנה השנייה בתכנית, לומדים ומתנסים המשתתפים בעולם היזמות החברתית. באמצעות חממת יזמות מתקדמת ויחידה מסוגה, המשתתפים יוזמים ומוציאים לפועל מיזמים העונים על צורך חברתי/קהילתי שזיהו, אשר יש בכוחו לשנות את המציאות בה הם חיים. בשנה השלישית מעמיקים המשתתפים את התודעה החברתית שלהם ומתנסים באופן משמעותי באקטיביזם. כמו כן, ניתן דגש בשלב זה על תכנון מסלול החיים לאחר התיכון והכנה לקראת מסגרות החיים השונות בהן ייקחו חלק.

שלב ב: במהלך השרות הצבאי/הלאומי ותקופת הלימודים האקדמיים, מלווים המשתתפים בהתפתחותם האישית ובהשפעתם החברתית. זאת, באמצעות ליווי אישי והכשרות להעמקת התודעה החברתית, אקטיביזם והובלה. המשתתפים מלווים באופן אישי ע”י אנשי מקצוע ופעילים חברתיים ולוקחים חלק ברשת הארצית של משתתפי קו הזינוק בשלב זה.

שלב ג: אקדמיה ופיתוח קריירה: התכנית ממשיכה ללוות את משתתפי התכנית בתכנון מסלול חייהם בהתאם לרצונות האישיים שלהם. התכנית מציעה מספר מסלולים לפיתוח אישי- מקצועי, למיצוי הכלים שרכשו בתכנית ומימוש ערכיה בחיים האמתיים- צמצום פערים וחתירה לטוב משותף. המסלולים כוללים את  מגדלור- חממת יזמות מלגאית, ליווי פרטני, פרקטיקום חברתי בארגונים שותפים, מנטורינג, והכשרות שונות. זו ההזדמנות של המשתתפים להיות מחוללי שינוי במסגרות בהן הם בוחרים להמשיך. התכנית מקדישה מאמצים גדולים על מנת לספק למשתתפי שלב ג’ רשת תמיכה וקשרים על מנת להבטיח את הצלחתם/ן.

מחזור בוגרים ראשון השלים את התכנית בהצלחה ב-2012.  בוגרי התכנית נמצאים היום במסלולים מגוונים ומרשימים. למשל: אורי עבדה כעוזרת פרלמנטרית של ח”כ, נטלי סטודנטית בתכנית המצטיינים של אוניברסיטת תל אביב וסרן ב 8200, לובנה סטודנטית לרפואה והקימה מיזם בקמפוס בו ערבים מלמדים יהודים ערבית, רון מתמחה בלשכת ח”כ, אפרת השתלבה בתכנית הצוערים לשירות המדינה, שירה ועינת השתבצו בתפקידי ניהול בתכנית וממשיכות לעצב את דור העתיד בתכנית. רובם ככולם מעידים כי ההישגים שלהם הינם הוכחה להגשמת המטרות שסומנו בתחילת הדרך, וממשיכים להשפיע עליהם ולעצב את דרכם גם היום.

צוות קו הזינוק

לנה רומנובסקי

מנהלת תכנית קו הזינוק

ענבל פוקס

ראש תחום תוכן והכשרה

מורן לוי

מנהלת אזור נגב

שיעור במנהיגות

ענת נחמיה לביא, מנכ”לית שותפויות

קרא עוד

עשור לשגרירי רוטשילד

שגרירי רוטשילד פתחו את שנת

קרא עוד