הכירו את רחל סיבוני מקו הזינוק

תפסנו את רחל סיבוני, משתתפת קו הזינוק מחזור 2020 גליל מערבי לשיחה קצרה  על התכנית. רחל, 22, לקחת “עשיה חברתית” לרמה אחרת והפכה אותה לדרך חיים

הי רחל, קצת עלייך?

רחלי סיבוני, 22, גרה בכרמיאל, אבל בפועל מעבירה את כל הזמן שלי במרכז- בחולון.
סטודנטית, שנה אחרונה במסלול צבאי לאחיות מוסמכות באוניברסיטת ת”א.

איך קו הזינוק השפיעה עלייך?

שואלים אותי את השאלה הזו, לא אחת. האמת היא שמאתגר אותי מאוד לענות על זה כל פעם מחדש, כי למעשה אני זוכרת את עצמי כאדם ביקורתי, כזו שלא מתפשרת וכמובן כמישהי שמתאמצת לא לקבל אף לא דבר כמובן מאליו. זה מתעצם לאור העובדה שקו הזינוק נכנסה לחיי ברגע שיא עיצוב ה”אני” שלי. ככה שמאז, ובמיוחד לאור העובדה שזה היה בשיאה של הצמיחה שהוזכרה מבחינת עיצוב וייצוב הזהות שלי וה”אני” שלי- אין מצב להפריד בין התקופה של ה”לפני” לבין התקופה של ה”אחרי” והשפעת קו הזינוק עליי באופן אישי. במחשבה שניה על השאלה הזו אני מפנימה שאם אני לא מסוגלת לשים אצבע על השפעה ולהגיד “וואלה, זה משפיע עליי כך וכך ובאופן הזה והזה..”, אז.. אני מניחה שזה כבר חלק מהותי בהוויה שלי.

יש לך פרספקטיבה מעניינת על עשיה חברתית והמקצוע שבחרת, תרחיבי.

מלבד הלימודים השוטפים, שמבחינתי מהווים עשייה חברתית כשלעצמם-אני מאמינה שצריך להיות אדם שרוצה לתת לחברה, בבחירתה ללמוד מקצוע בריאות, אני מוצאת את עצמי כל שנה מחדש מציבה בפניי אתגרים הקשורים בחניכה ובליווי חברתי וחינוכי. במסגרת האוניברסיטה אני חונכת סטודנטים מהמדור לקידום הסטודנט ובנוסף חונכת במסגרת האוניברסיטה ב-“אמדמאס”- הפועלת להנגשת ההשכלה הגבוהה ליוצאי אתיופיה.

מה זה “חלוצי עתידים” ואיך את קשורה?

פרויקט המגורים ‘חלוצי עתידים’. זה פרויקט חברתי ייחודי של תכנית עתידים המציע מגורים משותפים בבניין שיוקדש כולו לעתידים, בשכירות הוגנת ותנאים אטרקטיביים לצד פעילות חברתית משמעותת לחיזוק שכונת שפירא בתל אביב- יפו. הפרויקט לא יצא לפועל במתכונת המקורית שלו. הפרויקט נשאר עומד ללא בית בשפירא ולכן החלטתי שזה הזמן לחפש בית אחר,כמובן עם המשענת של עתידים ובראשם בחור מדהים בשם חביאר.
זכיתי לבנות תת מסגרת בתוך מסגרת הלימודים שלי כדי לשתף פעולה עם דיירי הבניין. לאט, לאט יצרתי גרעין במסגרת הלימודית שלי, בנינו יחד את ה-פרויקט, החל מתכנים ועד לו”ז לפיילוט ובזמן הזה ממש- עד להתקיימות פעילות. היום יש לנו שני בתים, שני בתי נוער. ה-פרוייקט מעביר תכנים בנושא אורח חיים, תזונה, ספורט, הגיינה ואימון נכון (נפשי ופיזי). הפעילויות מועברות לחניכים בבית הנוער (שרובם ילדים להורים מהגרים או בני שכונות מצוקה שלא נחשפים לתכנים האלה או לא עטים ליישמם במסגרות אחרות שמביאות להם את התכנים הללו “מלמעלה”. בעתיד ניכנס לפעול במסגרת נוספת של מתמודדי נפש.

מי הדמות שהשפיעה עלייך הכי הרבה?

הרמב”ם כי שילוב העיסוקים שלו מצייר בפניי בכל פעם מחדש את האפשרות להיות מה שאני רוצה להיות מבלי להיכנס לסתירות פנימיות גם בעולם העכשווי.

מסר פרידה למשתתפי התכנית?

מצאו עניין בכל דבר ודבר, גם בזה הנדמה כ”חריג”. אם תשכילו לעשות כן, סביר (ומספיק) שאחד מהם יגרום לכם לבערה פנימית. אל תאפשרו לבערה (תרתי משמע) לכלות את עניינכם והספיקו באומץ לעשות משהו בדבר. גלו הנאה שבשינוי.

 

שיעור במנהיגות

ענת נחמיה לביא, מנכ”לית שותפויות

קרא עוד

עשור לשגרירי רוטשילד

שגרירי רוטשילד פתחו את שנת

קרא עוד