הכירו את יערה כהן משגרירי רוטשילד

יערה כהן, בוגרת שגרירי רוטשילד מחזור ב’ , יח’ ירושלים, היא אולי הדוגמא המופתית לעשיה חברתית בחיים המקצועיים. יערה, 29, במקור מי-ם ומתגוררת בגבעתיים, מחזיקה בתואר ראשון במקרא וחינוך. ניתן לה לספר מה מעסיק אותה בימים אלו:

יערה, איפה את עובדת?

אני עובדת ב- PresenTense, ארגון המקדם יזמויות עם אימפקט חברתי בדגש על פריפריה חברתית גיאוגרפית. בעצם אנחנו מבקשים ליצור השפעה חברתית באמצעות יזמים או יזמויות. לדוגמא, בירושלים היזמים שנקדם הם חברתיים עם תועלת מקומית. בחורא בנגב יש לנו מאיץ יזמים שם אנחנו תומכים ביזמים עצמם. בכל מקרה, הדגש הוא על אימפקט חברתי בין אם במיזם או באוכלוסייה =יזם.

מה הקשר בין תחום הלימודים לבין המסלול המקצועי שלך?

באונ’ העברית למדתי מקרא וחינוך שהוא החוג המוביל העולם ללימודי מקרא. היה לי חשוב ללמוד משהו שיש לי זיקה רגשית אליו והוא מעניין אותי. הפרקטיקה המקצועית לא היוותה שיקול עבורי בבחירת מסלול הלימודים.

לתכנית שגרירי רוטשילד היתה השפעה על הבחירות שלך בחיים?

בטח, אני חושבת שאפילו היתה לי הסללה מאחר והגעתי לתכנית עם רקע חברתי. הקונסטלציה של פעילות ארגונית- יש לכך משמעות גדולה מאוד, בייחוד הכלים שרכשתי בתכנית. בזמני לא היה פרקטיקום (עשיה חברתית של שגרירי רוטשילד, א.מ) אלא הקמת מיזמים והיתה לכך השפעה ישירה על העשיה החברתית שלי. התובענות של התכנית, במובן החיובי, הכינה אותי לעולם המקצועי כגון רכישת מיומנויות רכות (איך עושים פיטצ’, כתיבת תכנית עבודה למיזם). במילים אחרות, למדתי כלים שלא הייתי רוכשת בשום מקום אחר. המגע עם השטח על בסיס קבוע,בניגוד לאקדמיה שמדברת שפה תיאורטית, לימד אותי הרבה. הפעילות הפרקטית של זיהוי צורך ומציאת פתרונות בשטח היא ניסיון שעזר לי להבין הרבה יותר את תחום העשיה של יזמות חברתית. כל יזם חווה את אותם קשיים והעבודה במסגרת התכנית לימדה אותי זאת, דבר שעוזר לי להבין את היזמים שאני מלווה היום. אני מרגישה שאני מתנהלת כמו יזמית בעצמי אחרת לא היית יכולה להבין את אלו שאני מלווה.

מה העשייה החברתית שלך היום?

מעבר לאיסוף בקבוקים למחזור אני רואה את העבודה המקצועית כתרומה משמעותית לעשיה חברתית. בגלל שאני נמצאת במקום מקצועי, התרומה שלי ליזם חברתי בעלת השפעה מהותית ביותר.

אם לא היית בשגרירי רוטשילד, איפה היינו מוצאים אותך היום?

אם לא הייתי חלק מתכנית השגרירים אני לא יודעת מה הייתי עושה. אמנם עסקתי בעשיה חברתית לפני כן אבל התכנית מעמתת אותך עם המציאות כפי שהיא בחיים אמיתיים- להראות תוצאות בשטח ולא עשיה תיאורטית בלבד. בתכנית את נדרשת לתוצאות ואם את לא מתפתחת את לא מתקדמת. כנראה שהייתי מוצאת את עצמי בהייטק.

בעבודה שלך את תומכת ביוזמות חברתיות של אנשים פרטיים- מה מונע מהם להצליח בכוחות עצמם?

בכנס חברה וכלכלה של דה מרקר הוצג סקר שנעשה באונ’ בן גוריון שמראה שישראלים מאמינים שכדי להזיז משהו בישראל הם צריכים לעשות את זה לבד. זה בעצם מראה מה העמדה שלנו לגבי אפקט העשיה של המדינה כמוסד והיכן ישראלים ממקמים את עצמם ביחס לכזה. גזענות באשר היא בישראל היא תופעה שצריך להיפטר ממנה. אנחנו צריכים יותר גיוון אמיתי ומשמעותי שבא לידי ביטוי בתקשורת, פוליטיקה, אקדמיה וכל תחום באשר הוא.

עצה ידידותית לשגרירות ושגרירים?

לשגרירים/בוגרים- למצות את לשד העצמות של התכנית, תנצלו כל דבר שהתכנית מציעה לכם. זה משאב מטורף שמכיל בתוכו אוכלוסיות כל כך מגוונות ולכן גם אופציות מגוונות. ההון האנושי וההזדמנויות שהתכנית מייצרת לא יסולאו בפז.

שיעור במנהיגות

ענת נחמיה לביא, מנכ”לית שותפויות

קרא עוד

עשור לשגרירי רוטשילד

שגרירי רוטשילד פתחו את שנת

קרא עוד