הכירו את המועמדת – לירין שי גושן

הבוגרות והבוגרים שלנו מתמודדים בבחירות לרשויות המקומיות

הבחירות לרשויות המקומיות אוטוטו כבר כאן, ובין המתמודדים הצעירים ניתן למצוא את בוגרות ובוגרי התכניות שלנו. אז תפסנו אותם לראיון קצר לקראת יום הבחירות. מתחילים עם לירין שי גושן, בוגרת תכנית ‘שגרירי רוטשילד’ מחזור ה’, ומתמודדת למועצת העיר חולון ברשימת הצעירים במקום ה- 12.

למה לך פוליטיקה עכשיואני מאמינה שאם רוצים באמת להשפיע על מדיניות בתחומים חשובים כמו שוויוניות, ביטחון במרחב, חלוקת תקציבים הוגנת, תחבורה איכותית ורציפה, חינוך פורמלי ובלתי פורמלי ועוד, צריך לדבר את הדברים הללו בחלקת האלוהים הקטנה שלנו, מלמטה, ובמקביל להעלות אותם למעלה, לצד מקבלי ההחלטות. זו הדרך הטובה ביותר, בתפיסתי, לחולל שינוי.

מה הרגע בו החלטת לפנות לעשייה ציבורית? בבית טיפחו בי חוש צדק שהוביל אותי, פעמים רבות, לומר את הדברים לטוב ולרע בקול רם, להצביע על מקומות בהם יש אי צדק, ולפעול כשיש בי את המסוגלות. בתנועת הנוער העירונית, חצ”ב, בה לא במקרה היה גם ראש הסיעה בה אני מתמודדת, מורן ישראל, המדריך הישיר שלי, וממנו לא אחת למדתי על עשיית הטוב, על מנהיגות, על צניעות ועל יושרה. המסלול בתנועה, הסתיים עם גיוסי לצבא, ממנו השתחררתי כקצינת ת”ש בדרגת סגן. התחלתי את לימודיי האקדמיים, למדתי ממשל וחברה עם תקשורת פוליטית, והייתי מלגאית של התכנית “שגרירי רוטשילד”, שהמשיכה את אותו חינוך שקיבלתי מדמויות מפתח בחיי לעשייה, למצוינות ולחתירה לשינוי. באותה תקופה, עברתי את מסלול ההכשרה של “ישראל 2050″ ארגון שפועל לשיפור המציאות החברתית–כלכלית בישראל ע”י חיזוק המעורבות והאחריות האזרחית במערכת הדמוקרטית, התמחתי בארגון מעש שפועל לקידום והנגשה של השירות הציבורי, וכן התמחתי בכנסת בלשכתה של ח”כ אורלי לוי אבקסיס. כעת אני בדיוק באמצע לימודי התואר השני שלי בתכנון ערים ואזורים, במסגרת תכנית הצוערים לשלטון המקומי בתכנון ואסטרטגיה, בטכניון. המסע הזה שתיארתי, מראה שלא הייתה נקודה אחת בה החלטתי לפנות לעשייה ציבורית. זה פשוט קרה.

עשר שנים מהיום, מהו ההישג שימלא אותך גאווה? קשה לי לחשוב על עשור קדימה כשזה נוגע אליי ולקריירה שלי. אבל כנראה שעד אז ההישג שהכי ימלא אותי גאווה, הוא לראות ילדים משלי שאוהבים את האחר, מוקירים את הטוב, דוגלים בשוויון הזדמנויות בפרקטיקות הקטנות של החיים ומכבדים את הסביבה שלהם, תהיה אשר תהיה. אני מאמינה שכל דור זוכה לקום למציאות קצת יותר טובה בזכות הדור הקודם.

מה העצה שלך לצעירים שאכפת להם? השמיעו את קולכם! כתבו מכתבים, תעלו סרטונים, תגיעו לישיבות מועצה, תתנדבו לעשייה חברתית, פוליטית, כלכלית. תרגישו טוב עם עצמכם שאינכם יודעים הכל, כי אין גבול לכמות הידע שאפשר לרכוש בכל תחום, ותתחילו מקטן- מעיתון בבוקר, מחקר נושא מסוים שמעניין אתכם, מעוולה חברתית אחת שנוגעת לכם. עשייה חברתית היא שריר, ככל שנחשפים ליותר, כך גדל הרעב לעשות.

אם לא היית בפוליטיקה, מה היית עושה? הרבה דברים! יש לי עוד כל כך הרבה תחומים שמעניינים אותי, הלוואי שאצליח לגעת בכולם.

היום, כשאת כבר בוגרת התכנית ‘שגרירי רוטשילד’ – מה הדבר שלקחת איתך מהתכנית לדרך?

> הקול שלי משפיע, אני רק צריכה להשמיע אותו.

> כל עשייה לביתי, יכולה לשלב בתוכה עשייה ציבורית/ חברתית.

> והכי חשוב, שיש אנשים נפלאים בעולם שלנו.

שיעור במנהיגות

ענת נחמיה לביא, מנכ”לית שותפויות

קרא עוד

עשור לשגרירי רוטשילד

שגרירי רוטשילד פתחו את שנת

קרא עוד