אנליסטים חברתיים 2017/18 – ממצאי מחקרים: החברה למשק וכלכלה לישראל

תכנית שגרירי רוטשילד מבית שותפויות אדמונד דה רוטשילד, פועלת זו השנה השישית בשיתוף פעולה הדוק עם החברה למשק וכלכלה לישראל דרך פרויקט אנליסטים חברתיים. החברה למשק וכלכלה לישראל נולדה בשנת 1974 והיא אמונה על מתן שירותים, משקיים וכלכליים, במגוון רחב מאוד של תחומים ל- 257 רשויות מקומיות במדינה. מטרת הפרויקט היא לשלב שגרירים צעירים ומוכשרים בזירת השלטון המקומי ובתהליכי קבלת ההחלטות. במהלך שנת הפעילות, שלושה צוותים ברחבי הארץ בהובלתו של מנהל הפרויקט סאלח סלאח, בוחרים נושא חברתי-כלכלי-תרבותי שנוגע לחיי היום יום של תושבי האזורים השונים, מבצעים תהליך של למידה מעמיקה לנושא, הכנת כלי מחקר מקצועיים בעזרת ארגון בסיס להערכה, ארגון שמתמחה בליווי צוותי מחקר, יחד עם ביצוע ראיונות עם בעלי תפקידים שונים שקשורים לנושא הנחקר כגון: ראשי עיריות, מנהלי אגפים שונים, שרי ממשלה, תושבים ועוד. בסיום התהליך אנו מפיקים שלושה מחקרים איכותניים שמשמשים את החברה למשק וכלכלה במתן השירותים השונים למועצות והעיריות השונות ברחבי הארץ. את ממצאי המחקרים הציגו הצוותים בכנס סיום של שגרירי רוטשילד, אשר התקיים במכללת סמי שמעון, בנוכחות חיים ביבס יו”ר מרכז השלטון המקומי וראש עריית מודיעין.

שטחים ירוקים – צוות צפון

צוות צפון עסק בסוגיית השטחים הירוקים בצפון בדגש על המגזר הערבי, הנושא נבחר עקב המחסור החמור הקיים בשטחים ירוקים ( פארקים, גנים לילדים ועוד ) במגזר, הצוות חקר בעיקר את החסמים המשמעותיים שעומדים מאחורי הבעיה, כמו מחסור בשטחים פנויים, אישורי מתא”ר, תכנון ובניה, תקציבים השפעות חברתיות ועוד. המחקר התבצע בשתי רמות, רמה אחת היא מול התושבים דרך שאלונים מובנים מראש בכדי להבין את הצורך בשטחים כאלה ומה ההשלכות של המחסור הקיים, רמה שניה מול בעלי תפקידים רלוונטיים כמו ראשי מועצות ועיריות, מהנדסים אזרחיים ועוד.

לפרטים נוספים

Green spaces North Children

שטחים ירוקים – צוות מרכז

צוות מרכז עסק בסוגיית החניה החכמה במרכז הארץ, הצורך במחקר הזה נבע בעיקר בגלל בעיית החניה ההולכת ומתעצמת במדינה ובמיוחד במרכז, ובעקבות מודלים חדשים שמתפתחים בעולם בשנים האחרונות שנותנים מענה לסוגיה הזו מה שעדיין לא קיים בארץ או שקיים במתכונת מצומצמת. המחקר התבצע, מחד, ע”י ראיונות עם בעלי תפקידים רלוונטיים גם ברמת השלטון המקומי וגם ברמת החברות במגזר הפרטי שעוסקות בנושא, ומאידך מול התושבים שגרים בערי המרכז. מדובר על תחום שתופס תאוצה משמעותית בעולם ונסינו לקבל תמונה רחבה על הפתרונות, החסמים, והתפיסות השונות שעומדות מאחורי פתרון הבעיה.

לפרטים נוספים

Green Spaces Center Study Team

שטחים ירוקים – צוות דרום

צוות דרום עסק בנושא של פינוי אשפה חכם באזור הדרום, זהו תחום חדשני ביותר שהרבה ראשי מועצות ועיריות שמים עליו דגש בעשור האחרון, הצורך נבע ממצוקת האשפה באזור הדרום במקומות מוזנחים. המחקר התמקד בפתרונות חדשניים לפינוי אשפה, היתרונות הכלכליים והסביבתיים של פינוי אשפה חכם, מה הם החסמים הקיימים ועוד’. המחקר התבסס על ראיונות עם בעלי תפקידים שקשורים לנושא, וגם על איסוף מידע מהתושבים דרך שאלונים מובנים.

לפרטים נוספים

 Infographics Green Spaces South

שיעור במנהיגות

ענת נחמיה לביא, מנכ”לית שותפויות

קרא עוד

עשור לשגרירי רוטשילד

שגרירי רוטשילד פתחו את שנת

קרא עוד