2016 תמה, אך לא ריח אבק השרפה מהירי לעבר לשכת הרווחה באום אל פחם

מאת: אסף אלרועי

25 כדורים ניפצו את השקט ששרר בשעת ערביים בלשכת הרווחה הממוקמת באום אל פחם. פונה לרווחה ניסה להתנקש בחייה של עובדת סוציאלית האמונה על טיפולו. מקרה זה מצטרף לרשימה ארוכה של כ- 230 מקרי אלימות נגד עובדים סוציאליים בשנת 2016, וכמחציתם בגדר אלימות פיזית. יתר על כן, אנו עדים לאלימות מילולית- אישית בלשכות עצמן וברשת האינטרנט הטומנות בחובן מסרי הסתה ואיומים.

כעת, חשבו עליכם בעוד מספר שנים, לאחר סיום התואר.אתם עובדים ומייצגים גוף מסוים, ולפתע מאיימים עליכם ואף מנסים להתנקש בחייכם עקב פעולה שנקטתם במסגרת עבודתכם. למחרת בבוקר, אתם אמורים לשוב אל מקום העבודה, בדיוק היכן שניסו להתנקש בכם, ללא כל גיבוי, הגנה ואמירה מאף גורם כי דבר זה לא יקרה בשנית. זה נשמע לכם הגיוני?! לעמותת עו”סים שינוי התשובה הייתה ברורה – לא.

עמותת עו”סים שינוי, הפועלת על ידי סטודנטים, הוקמה לשם קידום עתיד המקצוע מתוך אמונה מלאה כי שיפור וייעול מערכות הרווחה במדינת ישראל תיטיב עם השכבות המוחלשות במדינה ובהתאמה – עם החברה בכללותה.

לפני מספר שבועות, יצאנו בחולצות אדומות ומסר ברור אל רחבת הכנסת, בשם המקרה ובשמו של מקצוע העבודה הסוציאלית. באנו להשמיע את קולנו ולומר בראש מורם – לא עוד! כ- 400 סטודנטיות וסטודנטים לעבודה סוציאלית מכל קצוות הארץ, הגיעו כאות מחאה להפגנה שאורגנה על ידי העמותה יחד עם עובדים סוציאליים מלשכות רווחה, וכן מלשכת הרווחה אום אל פאחם. בנוסף, הביעו בנו תמיכה חברי כנסת ופעילים חברתיים ולכולם אמירה ברורה – יש למחות על השתיקה הרועמת של המדינה, התקשורת והציבור נוכח מקרי האלימות הקשים כלפי עובדים סוציאליים, השחיקה התקציבית ומחסור התקנים שאינם מאפשרים מתן שרות הולם.

קולותינו הדהדו עד לשולחנות הכנסת, ובעקבות כך התקיימה ועדה שעסקה במקרי האלימות שחווים העו”סים, במחסור הכלים והמענים המוצעים. קולה של עמותת עו”סים שינוי נשמע על שולחן הדיונים, קבל עם ועדה, ולפיכך התקבלה דרישתנו. הוחלט כי תתכנס ועדה של משרדי הרווחה, בטחון פנים והאוצר, אשר תציג תכנית למיגור האלימות כלפי עובדים סוציאליים תוך 3 חודשים. כחלק מהעשייה שלנו בשגרירי רוטשילד ובחיים בכלל, אני מאמין בכך שאם משהו בוער בכם, וברור כי איננו מתנהל כשורה – קומו! עשו מעשה! אף אחד אחר לא יעשה זאת למענכם. אם כך, הכל מתחיל בכם – נדרשות מוטיבציה ואמונה בצדקת הדרך, והשאר יקרה בעזרת ובשיתוף פעולה עם אחרים.
שנת 2017 יוצאת לדרך, צאו יחד איתה אל דרך של עשייה, אמונה והגשמת המטרות למען שנה טובה יותר עבורנו ובייחוד עבור החברה בה אנו חיים. שנה אזרחית טובה.

הכותב הינו סטודנט לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, רכז בשגרירי רוטשילד ורכז קשרי חוץ וממשל בעמותת עו”סים שינוי.

שיעור במנהיגות

ענת נחמיה לביא, מנכ”לית שותפויות

קרא עוד

עשור לשגרירי רוטשילד

שגרירי רוטשילד פתחו את שנת

קרא עוד